Jak doszło do powstania pomysłu?
Jak doszło do powstania pomysłu?
W kwietniu 2018 roku dyrektor Przedszkola Samorządowego w Bodaczowie – mgr Małgorzata Czop uczestniczyła w Forum wychowania przedszkolnego w Wieliczce, na którym jedną z prelegentek była mgr A. Czeglik, opowiedziała ona o swojej pracy nauczycielki i dyrektorki Przedszkola nr 18 (potocznie nazwanego Wesołą Osiemnastką) w Szczecinie przedstawiając koncepcję Planu Daltońskiego.
Pani dyrektor zafascynowana koncepcją, przedstawiła naczelne jej założenia na jednym z posiedzeń Rady Pedagogicznej. Kadra Pedagogiczna będąca pod ogromnym wrażeniem zaprezentowanych rozwiązań organizacyjnych, jak i aspektem wychowawczym analizowanej koncepcji postanowiła zgodnie wykorzystać jej wybrane elementy we wszystkich grupach wiekowych i stworzyć w konsekwencji na użytek Przedszkola Samorządowego w Bodaczowie innowację pedagogiczną.
Uchwałę innowacji podjęłyśmy 4 grudnia 2018 roku.
W celu jeszcze lepszego poznania praktycznego zastosowania „Planu Daltońskiego” w przedszkolu oraz wnikliwej obserwacji pracy dzieci w tzw: „przedszkolach daltońskich” Pani dyrektor organizowała wizyty studyjne do przedszkoli:
- w Szczecinie, gdzie dyrektorem placówki była mgr Agnieszka Czeglik;
- w Ostrowcu Świętokrzyskim (Przedszkole Publiczne nr 16 ) prowadzonym przez p. mgr Katarzynę Dryjas – Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Dalton;
- w Lublinie,
- w Częstochowie - Miejskie Przedszkole nr 31
Etapy wprowadzania naszej innowacji:
Rok szkolny 2018/2019:
– zakup pomocy dydaktycznych do wprowadzenia koncepcji planu daltońskiego
- wprowadzenie elementów koncepcji planu daltońskiego w poszczególnych grupach
- szkolenia dla nauczycieli i samodoskonalenie
Rok szkolny 2019/2020:
- 13 września 2019r. podjęłyśmy uchwałę w sprawie podjęcia działań w celu uzyskania statusu placówki daltońskiej
- uczestnictwo w Częstochowie w Międzynarodowej Daltońskiej Konferencji naukowo – dydaktycznej „Motywacja ucznia miarą efektywności planu daltońskiego”.
- szkolenia przeprowadzone w naszym przedszkolu przez konsultanta DSD Katarzynę Małek - Sekretarza Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Dalton.
Rok szkolny 2020/2021:
- kontynuacja stosowania koncepcji planu daltońskiego, proces certyfikacji w naszej placówce.
Audyt w celu certyfikacji przedszkola wypadł WZOROWOOD 18 MAJA 2022 r. JESTEŚMY PRZEDSZKOLEM DALTOŃSKIM
WSPANIALE JEST MIEĆ CEL I PASJĘ
Certyfikacja placówki trwała od 13.09 2019 r. do 12.05.2022 r.
Nasze przedszkolaki zdały przed audytorem Panią Katarzyną Małek pierwszy w swoim życiu ,,egzamin”, wypadły cudownie. Nasze dzieci żyją planem daltońskim, który rozwinął w ogromnym stopniu ich kompetencje.
Dziękuję wspaniałym rodzicom za wspieranie dzieci i nauczycieli w tym wielkim przedsięwzięciu, za wyrozumiałość i kontynuację w środowisku rodzinnym tego, co udaje nam się wypracować z dziećmi w przedszkolu przy założeniach filozofii daltońskiej.
Dziękuję moim cudownym nauczycielkom, które podjęły się tego bardzo trudnego zadania. Stworzyły dzieciom przestrzeń w sali i dały ogromne możliwości do rozwoju potencjału swoich dzieci.
Edukacja w naszym przedszkolu jest otwarta na zmiany podąża za szybko rozwijającym się światem. Nasza radość jest tym bardziej zrozumiała ponieważ certyfikowanych przedszkoli daltońskich w Polsce jest tylko 76.
15 czerwca 2022r. w Kronice Tygodnia ukazał się artykuł o naszym przedszkolu dotyczący certyfikacji naszego przedszkola.
https://www.kronikatygodnia.pl/wiadomosci/32886,bodaczow-daltonskie-przedszkole
Dziękujemy serdecznie za wsparcie :
Organowi Prowadzącemu
Radzie Rodziców
Radzie Pedagogicznej
Wszystkim rodzicom, przyjaciołom oraz tym, którzy w nas wierzyli
Dyrektor i Nauczyciele Przedszkola