Nasze działania
31.03.2025r.
Tematyka tygodniowa: Kolory tęczy.
W tym tygodniu tematyka związana z kolorami tęczy. Będziemy: wykonywać tęczę poprzez zabawy badawcze, tworzyć zbiory (zabawy matematyczne), uczyć się wiersza o tęczy, śpiewać piosenki związane z kolorami, poznawać kolejną literkę "B,b" oraz cyfrę 7, doskonalić umiejętność słuchania, rozumienia i wypowiadania się na określony temat.
Maria Konopnicka
TĘCZAA kto ciebie, śliczna tęczo,
Siedmiobarwny pasie,
Wymalował na tej chmurce
Jakby na atłasie ?Słoneczko mnie malowało
Po deszczu, po burzy;
Pożyczyło sobie farby
Od tej polnej róży.Pożyczyło sobie farby
Od kwiatów z ogroda;
Malowało tęczę – na znak,
Że będzie pogoda!24.03.2025r.
W tym tygodniu realizujemy program profilaktyki tytoniowej "Czyste powietrze wokół nas". Jest to już kolejna edycja tego programu, do którego przystąpiło nasze przedszkole
Program ,,Czyste powietrze wokół nas", jest jednym z istotnych projektów Narodowego Programu Zdrowia w zakresie ochrony zdrowia oraz rozwoju dzieci przed narażeniem na dym tytoniowy. Przedsięwzięcie również koordynowane jest przez Państwowy Inspektorat Sanitarny.
Cele programu:
- uczenie dzieci szacunku do otaczającego świata
- zwiększenie wrażliwości dzieci na szkodliwość dymu papierosowego
- wykształcenie umiejętności rozpoznawania różnych źródeł dymu papierosowego
- zwiększenie wiedzy na temat skutków palenia papierosów
- zwiększenie wrażliwości dzieci na miejsca, w których mogą być narażane na dym.
Realizacja programu odbędzie się w 5 cyklach zajęć dydaktycznych skierowanych do dzieci 5-6 letnich: „Wycieczka – poszukiwanie źródeł dymów”; „Co i dlaczego dymi?”; „Jak się czuję kiedy dymi papieros?”; „Co się dzieje kiedy ludzie palą papierosy?”; „Jak unikać dymu papierosowego?”.
Będziemy wykonywać: działania matematyczne na konkretach w podanym zakresie, zadania daltońskie związane z tematem tygodnia (różne sprawności), ćwiczenia gimnastyczne (przypominam o stroju do ćwiczeń). Poznamy cyfrę 7 oraz literę „N,n”. Utrwalimy poznane już litery, będziemy układać wyrazy z rozsypanki literowej.
Nauczymy się:
Piosenki
„Ten zielony Dinek”
1. Żył dinozaur, mały Dinek,
co przyjaciół miał w przedszkolu,
chodzi z nami na wycieczki,
czasem w lesie, w parku, w polu.Refren:
Ten zielony Dinek, ten zielony Dinek
Nie lubi palaczy, ucieka przed dymem.
Papieros to nasz wróg, zdrowie zabiera.
Nie wolno! To szkodzi! Dość tego palenia!
2. Raz się wybrał na wakacje –
zaraz pociąg szybko ruszy,
a w wagonie pech – palący,
zmienić miejsce Dinek musi.Refren:
Ten zielony Dinek, ten zielony Dinek
Nie lubi palaczy, ucieka przed dymem.
Papieros to nasz wróg, zdrowie zabiera.
Nie wolno! To szkodzi! Dość tego palenia!link do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=vOdnPFDtUro&t=1s
W piątek długo oczekiwana wizyta u stomatologa.
17.03.2025
Tematyka tygodniowa: Nadchodzi wiosna.
Głównym celem nadchodzącego tygodnia będzie ukazanie piękna budzącej się do życia przyrody. Będziemy rozmawiać o oznakach nadchodzącej wiosny, oglądać książki i albumy przedstawiające przyrodę wiosną.
Częste wyjścia na spacery będą okazją do obserwacji rozwijającej się przyrody, co zainspiruje nas do tworzenia prac plastycznych oraz wiosennych zabaw ruchowych, z przeliczaniem, segregowaniem elementów, układaniem rytmów. Będziemy rozwijać bądź doskonalić (w zależności od dziecka) umiejętność sznurowania i zawiązywania butów. Poznamy literę „R,r”
W piątek z Marzanną wybierzemy się na przemarsz ulicami Bodaczowa w kolorowych strojach z instrumentami, by okrzykami i śpiewem pożegnać zimę i powitać Wiosnę. Proszę o kolorowe rekwizyty typu kapelusz, pelerynka, okulary słoneczne itp.
Szanowni Państwo nasza grupa będzie brała udzial w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Wiosna w bajce". Konkurs ma na celu promowanie czytelnictwa i rozwijanie kreatywności wśród przedszkolaków podczas przygotowań do wiosny!
Jednym z warunków regulaminu jest:
Poinformowanie rodziców przedszkolaków o konkursie, udostępniając informację i link do konkursu na stronie internetowej przedszkola oraz w mediach społecznościowych. Pod tym linkiem znajdą Państwo materiały: LINK
10.03.2025 Poruszające Bajki o Emocjach
W tym tygodniu druga edycja Programu Poruszające Bajki o Emocjach
Główne cele programu to: wspieranie rozwoju kompetencji emocjonalno – społecznych. radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, komunikowanie swoich potrzeb i odczuć, nawiązywanie i utrzymywanie zdrowych relacji z rówieśnikami.
Dzięki spotkaniom z ekspertami będziemy rozwijać zdolność do rozpoznawania i regulowania emocji oraz wyrażania ich w zdrowy sposób. Ponieważ działanie odbywa się na wczesnym etapie rozwoju, daje solidny grunt do rozwinięcia się umiejętności, które skutkują dobrostanem psychicznym i rozwinięciem się empatii wobec siebie oraz innych. Pomoże to dzieciom w nawiązaniu głębokich relacji z innymi i lepszym rozumieniu samego siebie.
03.03.2025r.
Tematyka tygodniowa: Zawody wokół nas
W czasie zajęć dzieci pozyskają informację na temat świata pracy i specyfiki zawodów swoich rodziców oraz osób z bliskiego otoczenia. Opowiedzą o swoich wymarzonych zawodach.
Podczas zajęć dzieci w przystępny do swojego wieku sposób zapoznają się ze znaczeniem pojęć „praca”, „zawód”, „doradca zawodowy”. Poznają także cechy, jakie powinna mieć osoba pracująca w danym zawodzie oraz będą łączyły zawód z najważniejszymi jego atrybutami. Dzieci dowiedzą się jak wygląda praca Policjanta, Strażaka, Kucharza, Pielęgniarki, Rolnika czy Fryzjera. Poznają plusy i minusy niektórych zwodów, ich przydatność. Utrwalimy poznaną przed feriami literę „T,t” oraz poznamy cyfrę 6.
W tym tygodniu obchodzimy Dzień Dentysty dlatego odwiedzimy gabinet stomatologiczny w Przychodni w Bodaczowie i poznamy pracę stomatologa, spróbujemy przełamać lęk przed wizytą u dentysty.
Pod koniec tygodnia założymy zielony ogródek dlatego bardzo proszę o przyniesienie ziemi, nasion kwiatów, ziół i warzyw oraz cebulek kwiatowych. W celu obserwacji wzrostu roślin proszę także o korzeń pietruszki, kilka cebul na szczypiorek, rzeżuchę,
We wtorek będziemy się bawić na balu karnawałowym.
10.02.2025r.
Tematyka tygodniowa: Karnawał
„W karnawale wszyscy urządzają bale.
To tradycja bardzo stara,
strojów pięknych co niemiara.
Niech się bawią duzi, mali
zgromadzeni na tej sali.”Karnawał to miła tradycja przepełniona muzyką i zabawą W tym tygodniu jesteśmy w tematyce związanej z karnawałem- czas zabawy, więc będziemy między innymi: tańczyć sambę, śpiewać piosenkę „Bal baloników”, wykonywać dekorację karnawałową, doskonalić sprawność ruchową poprzez ćwiczenia gimnastyczne z balonikami, przeliczać w zakresie 5
We wtorek wcielając się w różne postacie bajkowe będziemy się świetnie bawili, uczestnicząc we wspólnych zabawach i konkursach, a skoczna i rytmiczna muzyka zachęci nas do tańca.
W poniedziałek obchodzimy „Międzynarodowy Dzień Pizzy”
30.09.2024
Tydzień olimpijski
W tym tygodniu dzieci będą miały okazję doświadczyć, że uprawianie sportu i aktywność fizyczna mają znaczny wpływ na zdrowie oraz dobre samopoczucie, przynosi wiele satysfakcji i radości, przede wszystkim, gdy zaczyna się odnosić sukcesy.
1 października gościmy w przedszkolu trenerów piłki nożnej z Centrum Sportu i Rekreacji w Szczebrzeszynie. Spotkanie ze sportowcami ma na celu promocję wszechstronnego rozwoju poprzez aktywność fizyczną w ramach tematyki tygodniowej „Tydzień olimpijski” oraz w ramach realizowanego obecnie założenia z rocznego planu pracy - projekt edukacyjny: „Olimpijskie zmagania przedszkolaków”
Podczas spotkania przedszkolaki będą miały okazję dowiedzieć się jakie korzyści płyną z aktywnie spędzanego czasu i uprawiania sportu, dowiedzą się jakie cechy powinien mieć dobry piłkarz.
Proszę aby wszystkie dzieci w ten dzień były ubrane na sportowo.
3 października odbędzie się pokaz Jujitsu przeprowadzony przez sensei pana Jacka Chęcińskiego z klubu Bushido ze Szczebrzeszyna . W pokazie wezmą udział byli i obecni uczniowie naszej szkoły. Ju Jitsu to nie tylko doskonała zabawa, ale również wprowadzenie najmłodszych w świat bezpieczeństwa, dyscypliny i pozytywnej rywalizacji. Pod koniec pokazu chętne dzieci wykonają kilka ćwiczeń zaproponowanych przez mistrza sztuk walki.
23.09.2024
JESIEŃ W SADZIE
Głównymi działaniami wychowawczo- dydaktycznymi tego tygodnia będzie poznanie drzew owocowych w bezpośrednim kontakcie z materiałem przyrodniczym oraz kształtowanie nawyku spożywania różnych owoców. W czasie realizacji zajęć dzieci będą mogły w sposób sensoryczny poznawać różne owoce.
Proszę o przyniesienie po jednym owocu krajowym i egzotycznym
Nie zabraknie również obserwacji przyrodniczych w czasie wyjść na spacery.
27.09.2024r. (piątek) obchodzić będziemy Światowy dzień jabłka, który dokładnie wypada 28 września. Bardzo proszę o przyniesienie po jednym jabłku ponieważ będziemy rozmawiać o jego właściwościach oraz poznamy jego budowę. Zrobimy zapasy w formie suszonych jabłek.
Zbliża się jesień
16.09.2024 r.
W tym tygodniu do naszego przedszkola zawita jesień, pomieważ w przyrodzie 1 września już zaczęła się jesień meteorologiczna. Jest ona ważna dla klimatologów, zaś dla nas liczy się jesień kalendarzowa lub astronomiczna. Jesień kalendarzowa zawsze przychodzi 23 września, natomiast astronomiczna nastąpi 22 września, dokładnie o godz. 14.44. Porozmawiamy o darach jesieni, w sali pojawią się jesienne kąciki przyrodnicze, proszę o przyniesienie kasztanów, żołędzi, orzechów. Aby przyjrzeć się jesieni z bliska będziemy wychodzić na spacery i podczas obserwacji oglądać zmiany w krajobrazie. W tym tygodniu w piątek obchodzić będziemy "Święto Przedszkolaka", proszę o ubranie dzieci z Pszczółek w kolor żółty.
09.09.2024 r.
Kolejny tydzień rozpocznie się cyklem zajęć związanych z bezpieczeństwem na drodze. Dzieci zapoznają się z elementarnymi zasadami ruchu drogowego. Wybierzemy się na wycieczkę w pobliże skrzyżowania, nauczymy się poprawnego przechodzenia przez jezdnię. W trakcie zajęć wykorzystamy prezentacje multimedialne i filmy edukacyjne, dzięki którym dzieci poznają zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania się na ulicy. Ponadto wykonamy różnorodne prace plastyczne związane z ruchem drogowym.
02.09.2024r
Cały tydzień będzie panował w naszej sali radosny nastrój i dobra zabawa, a to za sprawą wspomnień z wakacji. Porozmawiamy o podróżach tych bliskich i dalekich, dzieci będą dzieliły się swoją wiedzą na temat – czym można pojechać na wakacje i jakie odgłosy wydają poszczególne pojazdy? Poproszę też o przyniesienie pamiątek z wakacji, zdjęć i innych ciekawych przedmiotów. Oprócz przywoływania w pamięci cudownych chwil lenistwa, poznajemy charakterystyczne cechy krajobrazów Polski: nadmorskiego, górskiego i pojezierza.